ANKARA CITY GUIDE

 

Pet Center


 

CHIHUAHUA (ŞİVAVA) YETİŞTİRİCİSİ

Natalya Bunyak

tel: +90 533 455 62 01; +38 099 501 38 95

İstanbul, Türkiye

e-mail: chihuahuaTR@yandex.com.tr

 

ÖZEL ÜRETİM ÇAY FİNCANI ŞİVAVA YAVRULARI

Ankara'ya da ücretsiz eve teslim yapılır.

 

 

 


Şivava Dünyasına Hoş Geldiniz! I Yavru Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz I Satılık Yavrularımız I Yeni Aileye Giden Yavrularımız (Referanslarımız) I Şivava Irk Özellikleri I Pincher ve Şivava


Chihuahua (ŞİVAVA) Dünyasına Hoş Geldiniz!

 

Merhaba, benim adım Natalya Bunyak, Ukrayna’nın Kırım eyaletinin Kerç şehrinden Türkiye’ye geldim. Evli ve 2 erkek çocuk annesiyim.

Yüksek tıp okulu mezunuyum. Sadece Chihuahua köpek ırkına odaklı Profesyonel yetiştiricisiyim.

İlk köpeklerim, Ukrayna’da «GALA PRESTIGE» adı altında faaliyet gösteren profesyonel yetiştirici (UKU/FCI kayıt No 533/10)

Bayan Galina Mosina’dan alındı.  Bayan Mosina'ya çok büyük teşekkür borçluyum.

Hedefim, modern görünüşlü, psikolojik olarak dengeli (ırkın en önemli özelliklerinden biri), sağlıklı, eğitimli ve sosyal açıdan en güzel yavruların

Türkiye çapında yetiştirilmesi ve daha popüler hale getirilmesi.

Bütün yavrularımızı sevgi içindeki ev ortamımızda, sürekli insanlarla iletişim içinde,

ailemizin bir parçası olarak büyütüyoruz ve yaşlarına göre terbiye ediyoruz.

Chihuahua ırkı üzerinde tecrübe kazanıp, bizden yavru alan ve

bu ırk hakkında daha fazla bilgiye sahip almak isteyen arkadaşlara danışmanlık yapmaktayım.

Sitemizde gezintinin yararlı ve keyfili olacağını umuyorum.

 

İstanbul, Türkiye Profesyonel Chihuahua yetiştiricisi

Natalya Bunyak


Chihuahua (ŞİVAVA) ların Tarihçesi

  

 

Chihuahua Amerikan kıtasının en eski ve dünyanın en küçük köpek ırkıdır. Meksika'ya ait olsa da görünüşe göre bu ülkeye çin'den getirilmiştir. Avrupa'ya getirilmesi 19. yüzyılın sonlarındadır.

Chihuahua adını Meksika'nın aynı adlı eyaletinden almıştır. Bu ırk, eski Güney Amerika yerlilerince kutsal kabul edilmekteydi. Bazıları bir insanın avucunun içine bile sığabilir. Yarışmalarda uzun kürklü tipi aynı köpek olmasına rağmen kısa tüylü olanlardan ayrı değerlendirilir. Chihuahua popüler ve ekonomik bir ev köpeğidir.


Bir Chihuahua yavrusu satın almaya karar verdiniz.

Nereden alınır?

 

Köpek yavrusu mümkün ise KIF’e (Köpek Irkları ve Köpek Bilimleri Federasyonu) veya FCI’e kayıtlı köpek üreticisinden alınmalıdır. Petshoplarda veya hayvan pazarında satılan yavrular ilk bakışla sağlıklı ve safkan gibi görünse de kalıtımsal (genetik) veya psikolojik olarak birden fazla hastalık taşıyabilirler.

Bunun neticesinde yavru büyüdüğünde Chihuahua ırkını uzaktan andıran sıradan bir köpek sahibi olabilirsiniz.

Konuyu detaylandıracak olursak; Yurtdışından kaçak olarak ve toplu halde gelen yavrular, hem kendilerini (ısırma, ezilme vs) hem de çevreyi rahatsız etmemeleri açısından uyutulmak zorundadırlar.  Bu tür ilaçlar minik bir vücutta geri dönüşü olmayan sağlık sorunları yaratır. Karaciğer, böbrek, kalp hatta beyin ciddi zarar görebilir.

Diğer yandan Türkiye’de bulunan ve üretim tesisleri adı altında faaliyet gösteren kuruluşların da durumu çok parlak değildir. Çok temiz ve modern bile olsa köpekler hayatlarını kafes içinde sürdürmekte ve tam anlamıyla "damızlık" olarak kullanılmaktadırlar. Ben bu insanlara, üretici değil de "çiftleştirici" denmesini daha doğru buluyorum. Çünkü köpeklere sadece para kazandıran nesne olarak bakmaktadırlar. Hal böyle olunca, bedensel olarak sağlıklı ve ırklarının tüm özelliklerini taşıyan köpekler psikolojik olarak sorunlar yaşamaktadırlar. Sürü halinde yaşam sürdürmesi gereken, köpekler, doğadaki alışkanlıklarına aykırı olarak, asosyal ve psikolojik baskı altında yaşamak zorunda bırakılmaktadırlar. Aile yanında "sürü" içinde yaşayan ve sürekli insanlarla diyalogda ve temasta olan köpekler diğerlerinden çok farklı olmaktadırlar.

 

Hiçbir satıcı size yavrunun geleceği hususunda 100 % garanti veremez.  Verse bile oturup düşünmenizi tavsiye ederim; anne ve babasını görmediği, hatta ve hatta doğuştan bu yana ne şekilde bakıldığını, hangi şartlara maruz kaldığını bilmeyen nasıl garanti verilebilir.  Bu kişiden yavru hakkında ne tür bilgi alabilmeyi bekleyebilirsiniz?!

Petshoplarda günlerce hatta haftalarca küçük kafeslerden kalan yavruların hem bedensel, hem zihinsel olarak çok büyük zarar gördüğünü aşikadır.

 

Yavruyu aldığınız anda ucuzluğuna sevinirken, en önemli kısmı atladığınızın farkına dahi varamazsınız.  İlerleyen dönemlerde veterinerlere, yavruya ödediğinizin kat kat fazlasını vermek zorunda kalabilir ya da profesyonel eğitmenlere avuç dolusu ücretler ödeyip kötü alışkanlıkları veya ruhi dengesizlikleri düzeltmeye çalışırsınız. Bu hastalıklar veya problemler nereden geliyor sorusunun cevabını araştırma gereğini kimse duymuyor, çünkü yavru alınırken bu masraflar hesaba katılmıyor. Harcamalar şimdi değilse bile ilerde karşınıza mutlaka çıkacaktır. Hasta olan minik dostunuzu kurtarmak için her şeyi yaparsınız değil mi? Korkulu rüya görmektense uyanık yatın.

 

Küçük bir açıklama: KÖPEK ÜRETİCİSİ – gerçek anlamıyla köpekleri seven ve hiç bir şekilde safkanlığı ve ırkının özelliklerini bozmadan, en güzel ve sağlıklı olan hayvanları kullanıp ırkın neslini devam ettirmeye çalışan kişidir.


Sahiplendirdiğimiz bazı Şivava Yavrularımızın Fotoğrafları

Herkesin hak ettiği köpeğe sahip olması dileği ile…

 

Bütün yavrular 2 aylarını doldurmuş, ilk aşıları, iç ve dış parazit uygulamaları tamamlanmış olarak satışa sunuluyor.

Her yavru için Uluslararası sağlık karnesi mevcuttur.

Şu anda sahiplendirebileceğimiz yavrular için lütfen bizimle temasa geçiniz (Tel : +90 533 455 62 01)

 

Bazı Referanslarımız

Sahibi - öğrenci, K.Çekmece İstanbul


Sahibi -öğrenci, Halkalı İstanbul


Sahibi - öğrenci, Anadolu Yakası İstanbul


Sahibi - Prof. Dr. Turhan ESENER, Kanyon Residence İstanbul


Sahibi - Deniz BALIM memur, Eskişehir 


Sahibi - İş adamı Öğünç KÜÇÜKKOYUNCU, Balıkesir


Sahibi - Melihat ERYILDIRIM, Brezilya Büyükelçiliği Ankara


Sahibi - İş adamı Muzaffer DUNDAR, Colorado USA


Sahibi - Nurcan İNANÇ, Ankara

 

 Yavruları Yetiştirdiğimiz Ev Ortamımızdan Kareler

 


CHIHUAHUA ÖZELLİKLERİ

ChihuahuaChihuahua, elma biçimli kafası ve küçük çıkık burnu ile ufak bir köpektir.Chihuahua Yuvarlak, büyük ve çok koyu bazen de koyu kızıl kahve ve açık sarımsı renkte gözleri vardır. Irkın ayırt edici özelliği olan kulakları dik taşınır. Yavruların kafa taslarında yumuşak nokta veya "molera" bulunur. Bu boşluk erişkinliğe ulaşıldığında kendiliğinden kapanır. Vücut, yüksek olmaktan çok hafifçe daha uzun ve tıknazdır. Kuyruk sırtta orak biçiminde taşınır. Yaygın kısa tüylü tipinin yanı sıra uzun tüylüsü de vardır. Açık kahve, sarı, kestane rengi, gümüş rengi ve çelik grisi başta olmak üzere her renk olabilir. Düz sırtı ve yere dik basan bacakları ile göründüğünden daha dayanıklıdır.

Karakteri

Chihuahua iyi bir eşlik köpeğidir. Cesur, hayat dolu, kibirli ve atılgan bu köpek verdiği sevginin karşılığını ister. Çevik oluşu ayak altında kalmadan seri manevralar yapmasına imkan verir. İnatçıdır ve kıskanacak kadar ailesine bağlanır. Sahiplerinin yüzlerini yalamaktan hoşlanırlar. Sahibi dışında yabancılara şüpheci yaklaşır. Yabancılar varken her adımında sahibini takip eder ve ona yakın olmak ister. Bazıları için eğitimi biraz zor olsa da zeki, öğrenmeye açık ve pozitif pekiştirmeye dayanan kibar bir eğitime iyi yanıt verir. Bu ırk, kızdırılırsa çocukları ısırmayı seçebilir. Sonuçta kaçamayacak kadar küçüktür. Chihuahua savunma için keskin dişlerine güvenmek zorundadır. Kısaca bir çocuk köpeği değildir. Gürültücü bir köpektir ve tuvalet eğitimi biraz sabır isteyebilir. Pek çok köpek sahibi gazete kağıdı eğitimini tercih eder. Chihuahua'nın diğer köpeklere karşı saldırganlığı ve yabancılara karşı şüpheciliği kontrol altında tutulması için daha yavruyken (2-4 ay) çok iyi sosyalleştirilmesi gerekir. Diğer köpeklerden hoşlanmama eğilimi vardır; hatta Chihuahualar kendi ırklarını diğerlerinden ayırabilir. Yine de çok iyi sosyalleştirilmiş bir Chihuahua her ırktan köpekle anlaşabilir.

Yaşam Ortamı

Chihuahua soğuktan nefret eder ve hemen titremeye başlayabilir. Serin havalarda bir kazak giydirilmesi faydalıdır. Apartman hayatı için uygundur.

Egzersiz İhtiyacı

Bu şirin küçük köpekleri kucakta taşımak çok kolay olsa da düzenli olarak yürütülürse çok daha sağlıklı ve zinde olacaklardır.

Bakımı

Düz ve kısa tüylü olanı haftalık bakımla temiz tutulabilir. Uzun kürklü olanlar yumuşak bir tarakla hergün fırçalanmalıdır. Her iki tipte kulak ve gözlerine su kaçırmamaya dikkat edilerek ayda bir yıkanabilir. Kulaklar düzenli olarak kontrol edilmeli ve tırnaklar kısa tutulmalıdır. Irk orta derecede tüy döker.

Kökeni

Chihuahua Amerikan kıtasının en eski ve dünyanın en küçük köpek ırkıdır. Meksika'ya ait olsa da görünüşe göre bu ülkeye Çin'den getirilmiştir. Avrupa'ya getirilmesi 19. yüzyılın sonlarındadır. Chihuahua adını Meksika'nın aynı adlı eyaletinden almıştır. Bu ırk, eski Güney Amerika yerlilerince kutsal kabul edilmekteydi. Bazıları bir insanın avucunun içine bile sığabilir. Yarışmalarda uzun kürklü tipi aynı köpek olmasına rağmen kısa tüylü olanlardan ayrı değerlendirilir. Chihuahua popüler ve ekonomik bir ev köpeğidir.


 
Karakter Özellikleri
Başka köpeklerle geçinme
Başka petlerle geçinme
Çocuklarla anlaşma
Yabancılara davranış
İtaat seviyesi
Eğitilebilirlik
Koruma özelliği
Egzersiz ihtiyacı
Oyunculuk
Boyut ve Ağırlık
Irk boyutu Oyuncak
Yükseklik Erkekde 15 - 23 cm
Yükseklik Dişide 15 - 23 cm
Kilo Erkekde 1 - 3 Kg
Kilo Dişide 1 - 3 Kg
Tüy Özellikleri
Tüy Uzunluğu Kısa tüylü
Tüy Yapısı Tek tabakalı, Yumuşak, Düz.
Fırçalanma İhtiyacı Haftada bir fırçalama yeterlidir
Traş ve Banyo Ayda bir yıkanabilir. Kulaklar düzenli olarak kontrol edilmeli ve tırnaklar kısa tutulmalıdır.
Tüy Dökümü Orta derecede tüy döker
Taşıdığı Renkler Açık kahve, Sarı, Kestane rengi, Gümüş rengi ve Çelik Grisi.
Irk Özellikleri
Kişilik Uysal, Cesur, Enerjik, Kibirli, Atılgan, İnatçı, Ailesine bağlı, Sahiplerinin yüzlerini yalamaktan hoşlanır.
Kötü Huyları Gürültücü, Tuvalet eğitimi biraz sabır isteyebilir.
Yetenekli Olduğu Görevler Bekçi
Yaşadığı iklim Sıcak İklim
En uygun yaşam alanı Küçük Boyutlu Ev
Yatkın Olduğu Hastalıklar Kornea kuruluğu, Glaucoma, Diz kapağı çıkıkları, Diş eti problemleri, Soğuk algınlığı, Stres, Romatizma.
Yaşam Süresi 15 Yıl ve Daha fazla
Diğerleri
Irk grubu Oyuncak
Diğer İsimleri -
Bağlı Olduğu klüp AKC, CKC, FCI (Group 9), KC (GB)
Kökeni Meksika

 
PINCHER VE CHIHUAHUA (ŞİVAVA) FARKI


 

ABOUT CHIHUAHUA BREED

Description

The Chihuahua is a tiny toy sized dog. The body is longer than it is tall. The head is well rounded, apple in shape and the muzzle is short and pointed with a well defined stop. Puppies have a soft spot on the top of the skull called a "molera", which usually closes by adulthood. The large, round eyes are set well apart and are dark, ruby, and may be lighter in white dogs. The erect ears are large. Dewclaws may be removed. The tail is long, sickle-shaped, either curled over the back or to the side. The coat comes in both a short coat or a long, wavy or flat coat. All colors, both solid, marked or splashed are accepted. Colors include, but are not limited to, black, white, chestnut, fawn, sand, silver, sable, steel blue, black & tan and parti-color.

Temperament

The Chihuahua is a good companion dog. Courageous, extremely lively, proud and adventurous, they enjoy affection. Brave, cheerful and agile. Chihuahua's can be strong-willed without the proper human leadership. They are loyal and become attached to their owners. Some like to lick their owner's faces. Socialize them well. For some, they may be slightly difficult to train, but they are intelligent, learn quickly, and respond well to proper, firm but gentle (positive reinforcement) training. May be difficult to housebreak. Do not let the Chihuahua get away with things you would not allow a large dog to do (Small Dog Syndrome), such as jumping up on humans. While it may be cute for a 5 pound tiny dog to put his paws on your leg when you come home from work, it is allowing a dominant behavior. If you allow this little dog to be your pack leader they will developed many behavior issues, such as jealousy, aggression with other dogs and sometimes with humans, and will become undeniably suspicious of people except for their owner. When strangers are present, they will begin to follow their owner's every move, keeping as close as possible. A Chihuahua who is pack leader of their humans may snap at children. This breed is generally not recommended for children, not because they are not good with them, but because most people treat the Chihuahua differently than they would a large dog, causing them to become untrustworthy. Because of their size, this breed tends to be babied and things we humans clearly see as bad behavior for a large dog is looked over as cute with a small dog. Small dogs also tend to be walked less, as humans assume they get enough exercise just running around during the day. However a walk provides more than just exercise. It provides mental stimulation, and satisfies the migration instinct, all dogs have. Because of this, small breeds such as the Chihuahua tend to become snappish, yappy, protective, and untrustworthy with kids and humans they do not know. Chihuahua's who are their human's pack leader tend to be fairly dog-aggressive. An owner who realizes this and treats the Chihuahua no differently than they would a large breed, becoming a clear pack leader, will get a different, more appealing temperament out of this wonderful little dog, finding them to be good little child companions.

Height, Weight

Height: 6-9 inches (15-23 cm.)
Weight: 2-6 pounds (1-3 kg.)

Health Problems

Prone to rheumatism, slipped stifle, colds, and gum problems. Also corneal dryness and secondary glaucoma, do to their protruding eyes. Gains weight easily. Take caution around toxic products such as chocolate or fertilizer. This is a very small breed and it will not take much to poison them. Chihuahuas are often born via cesarean section because puppies are born with relatively large heads. Susceptible to fractures and other accidents in puppyhood. Some Chihuahuas have a molera, an unclosed section of the skull which can remain open throughout life. This makes the dog prone to injury. Has a tenancy to wheeze and snore, because of their small, short muzzles. Prone to stress, caused by the owners tendency to treat them like little babies. All dogs, even tiny ones, need to feel their owners are strong minded beings able to handle the entire pack.

Living Conditions

They are good little dogs for apartment life. The Chihuahua likes warm weather and dislikes the cold. They need space just like any other dog. Because they are small does not mean they can be kept in a vary small area.

Exercise

Although it is tempting to carry these dainty creatures about; these are active little dogs, who need a daily walk. Play can take care of a lot of their exercise needs, however, as with all breeds, play will not fulfill their primal instinct to walk. Dogs who do not get to go on daily walks are more likely to display a wide array of behavior problems, as well as neurotic issues. They will also enjoy a good romp in a safe open area off lead, such as a large fenced in yard.

Life Expectancy

About 15 or more years.

Grooming

The smooth, short-haired coat should be gently brushed occasionally or simply wiped over with a damp cloth. The long coat should be brushed daily with a soft bristle brush. Bathe both types about once per month, taking care not to get water in the ears. Check the ears regularly and keep the nails trimmed. This breed is an average shedder.

Origin

This is the oldest breed on the American continent and the smallest breed in the world. Native to Mexico, where it received it's name from the Mexican State of Chihuahua. It was only brought to Europe at the end of the nineteenth century. What breeds were used to make up the Chihuahua are unclear, but some think it originated from the Fennec Fox. The dogs were sacred to Pre-Columbian Indian nations and were also popular pets to the upper class. The dogs are prized for their size and are most valued to some fanciers when they weigh under 2-1/4 pounds (1.3 kg.).

Group

Southern, AKC Toy

Recognition

CKC, FCI, AKC, UKC, KCGB, CKC, ANKC, NKC, NZKC, APRI, ACR, DRA, NAPR