ANKARA CITY GUIDE

 

Main Page

Pet World & Health Page


 

Ankara ACG Chihuahua

Birlik Mah.

Çankaya - Ankara
Tel : +90 541 504 1885

ankaracityguide@ankaracityguide.com

 


Pomeranian ırkının kişilikleri çok renklidir  aynı zamanda karekterleride farklıdır. Zekidirler ve enerjiktirler . Bu sevimli yaramazlar ele avuca sığmazlar enerji küpüdürler . Siyah sevimli burunları ve yaramaz ifadeleri ile bakar ve oradan oraya koşup etrafa neşe ve enerji saçarlar .


Pomeranian BOO cinsi köpeklerin traş edilip  tüyleri kısalınca burunları küt ve kulakları yuvarlağa yakınsa bu kısa tüylü hallerine BOO denirki bu halde sevimli bir ayı yavrusu gibidirler . Her pomeranian traş edildikten sonra bir boo olamaz. Bir pomeranian'ın boo olabilmesi için az yukarda da anlattığım gibi , burnu küt ve kulakları yuvarlağa yakın olmalıdır. Kısacası her boo pomeranian ırkına mensup bir köpektir ama her pomeranian bir boo olamaz. Bu boo olmaya yatkın özellikteki köpekler çok ender bulunur. Türkiye'de ırk standartlarında normal pomeranian bile bulmak zorken boo bulmak zordur . Yavruyken bir pomeranian'ın boo olup olmayacağını standart alıcılar anlayamaz ve bu yüzden çoğu kez kandırılırlar. Önerim almadan önce çok iyi araştırmaları gerektiğidir. Son olarak ucuz fiyatlara kanıp aldanmamalarıdır .


 

Kökeni
Pomerenya'nın Prusya bölgesinde geliştirilmiş Pomeranian kuzeyden sürülerin güdülmesi için Avrupa'ya getirilen eski spitz ırklarından gelmektedir. Pom 'un ataları 15 kg geliyordu. Marie Antoinette, Emily Zola ve Mozart birer Pomeranian sahibiydiler. 1800'lerde Kraliçe Victoria Pomeranian meraklısı oldu ve ırk için kendi yetiştirme programını kurdurdu. Köpeklerini başarıyla yarışmalara sokarak ırkın İngiltere'de yerleşmesini sağladı. Kraliçe Victoria daha küçük köpekleri tercih ettiği için pek çok üretici daha küçük köpekler üretmeye yöneldi. Şimdi Pomeranian orijinal kilosundan 1-3 kg ağırlığa düşürülmüştür. Pomeranian'ın zekası ve yetenekleri onu sirkler için aranılan köpeklerden biri yapmıştır. Bugün Pomeranian temel olarak aile ve yarışma köpeğidir.


 

Irk Özellikleri

Pomeranian ırkı sağlık açısından , diğer küçük ırklara oranla daha dayanıklı ve dirençli bir yapıya sahiptir. Görülen ve bilinen çok fazla kalıtsal rahatsızlıkları bulunmamaktadır. Nadiren; diz kapağı çıkması , göz ve kalp problemleri ve cilt sorunları görülmektedir. Ancak bu sorunları da sağlık ve ırk garantisi veren çiftliklerden temin ederek ortadan kaldırabilirsiniz.

Pomeranian ırkı 1.5-3 kilogram arasında ve 18-23cm. yüksekliğinde olduğundan dolayı; Irk ve Kalite Dernek ve Klüpleri tarafından Oyuncak (Toy) ırk olarak kabul edilip adlandırılmışlardır.

Hemen hemen her yer de Pomeranian olarak adlandırılan ancak yavru döneminden sonra sahip olanların hayal kırıklığına uğradığı bu ırka sahip olurken; görüntüsünde dikkat edilmesi gereken ana unsurlardan da bahsetmek isteriz. Pomeranian ırkının kafa yapısı mümkün olduğunca yuvarlak ve kulakları küçük olmalı ve kulak uçlarının mümkün olduğu kadar oval olmasına dikkat edilmelidir. Gözler yuvarlak, koyu renklidir. Burun yandan bakıldığında çok fazla çıkık ve açık renkte olmamalıdır. Genelde burun siyah veya kürk rengine yakın bir renkte olmaktadır. Çene yapısı küçük ve basıktır. Kafasındaki tüylerin yoğun olmasına özellikle dikkat edilmelidir.

 

 

 

 

 

 

 

 

Vücüt tüy yapısı yoğun ve kabarık oldukça yumuşaktır. Dokunduğunuzda parmaklarınızın tüylerin içinde kaybolduğunu görebilirisiniz. Bacakları kısa ve tüylerin yoğunluğundan dolayı gövde oldukça yere yakın durmaktadır. Kuyruklarını her zaman popo üstünde ve kıvrık bir şekilde taşırlar. Tüy yapıları çift tabakadan oluşmaktadır. Kızıl, siyah, beyaz, krem ve gri renklerin yanı sıra çift renkli olanlara da rastlanmaktadır. Ancak en çok tercih edilen renkler kızıl ve krem renkleridir.


 

Karakteri

 

 

Pomeranian hayat dolu küçük bir köpektir. Öğrenmekten hoşlanan ve sahibine karşı çok sadık bir ırktır. Aynı zamanda inatçı ve cesurdur. Erken yaşta birlikte büyütülürse diğer köpekler ve ev hayvanları ile anlaşabilir. Ancak bazıları kendini olduğundan daha büyük sandığından kendisinden çok daha büyük köpeklere saldırabilir. Mükemmel bir bekçi köpeğidir. Yabancılara karşı mesafeli oduğundan onlara havlama eğilimindedir. Bu köpeğe küçük yaşta kapı çaldığında sadece bir kaç kez havlayabileceği daha sonra görevi bittiği öğretilmelidir. Bu konuda çok tutarlı ve disiplinli olunmalıdır. Pomerian'lar oldukça dikkatli, meraklı ve kucak köpeklerinin en bağımsızıdır. Diğer küçük köpekler gibi sahiplerine yapışmazlar. Mutlu ve öğrenmeyi seven köpeklerdir. Patronun kim olduğunu iyi anlamalıdır. Aksi takdirde laf dinlemeyecektir. Sahibi izin verirse çok fazla talepkar olabilir. Çok küçük çocuklar için tavsiye edilmez. Çocuğun çok fazla ve dikkatsiz ilgisi bu köpeğin ısırmasına neden olabilir. Yine de daha olgun çocuklarla iyi anlaşır. Yaşlılar için mükemmel bir eşlik köpeğidir. Uysal yapısı ve sevgi dolu karakteri onu aranan bir ırk yapmaktadır. Yemek seçici olabilir.


 

Yaşam Ortamı
Pomeranian apartman hayatına uygundur. Ev içinde oldukça hareketlidir. Sıcak havalarda serin bir yerde tutulmalıdır.

Egzersiz İhtiyacı 
İçinde oynayabileceği küçük bir bahçe Pomeranian'ın egzersiz ihtiyacını karşılayacaktır. Yorulmadan uzun mesafeler yürüyebilir.

Bakımı

Pomeranian'ın uzun çifte kürkü sık sık fırçalanmalıdır. Fırçalamaya baştan başlayıp tüyleri ayırarak ileri doğru tararsanız biraz zaman alsa da kürk bakımlı ve güzel görüntüsünü koruyacaktır. Pamuksu alt kürkü yılda bir iki kez dökülür. Gerektiğinde kuru şampuanlama yapılabilir. Göz kenarları, kulaklar ve dişler düzenli olarak temizlenmelidir. Pomeranian yıl boyu tüy döker.